Adwokat Maciej Obrębski i radca prawny Konrad Figurski reprezentowali spadkobierców przedwojennej właścicielki majątku ziemskiego pod Lwowem, który w wyniku zmiany granic w 1945 roku znalazł się poza granicami RP.
Szczególność sprawy związana była z faktem, iż w dniu 1 września 1939 roku właścicielka nie zamieszkiwała w tym majątku, albowiem w sierpniu 1939 roku przeniosła się do rodziny mieszkającej w Wielkopolsce. Skutkiem tego nie spełniała ona przesłanki do uzyskania rekompensaty w oparciu o pierwotne brzmienie Ustawy o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8 lipca 2005 r. Dopiero nowelizacja tej ustawy umożliwiła skierowanie wniosku do wojewody w 2014 roku.
Z uwagi na nieposiadanie przez spadkobierców danych i dokumentów dotyczących zabużańskich nieruchomości, konieczne było przeprowadzenie wnikliwej kwerendy zarówno w Polsce, jak i w archiwach ukraińskich. Konieczne było nadto odnalezienie świadków na terenie Ukrainy, którzy mogliby potwierdzić zamieszkiwanie właścicielki przed wrześniem 1939 roku. Wszelkie te czynności realizowała Kancelaria, a członkowie jej zespołu osobiście prowadzili kwerendę we Lwowie i okolicach.
Z uwagi na brak jednoznacznej wykładni przepisów ustawy nowelizującej, konieczne stało się rozpoznanie sprawy przez sądy administracyjne, które w obu instancjach potwierdziły stanowisko wnioskodawców, mimo zaskarżenia przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji korzystnego dla nich wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Na podkreślenie zasługuje, iż jest to jedna z nielicznych w Polsce pozytywnych decyzji w sprawie rekompensaty za mienie zabużańskie wydanych w trybie ustawy nowelizującej, mimo jej obowiązywania od 2014 roku.