5 listopada 2024 roku przy skrzyżowaniu ulic Powstańców Wielkopolskich i Towarowej w Poznaniu dokonano odsłonięcia pomnika Wypędzonych Wielkopolan. Data uroczystości przypadła na 85. rocznicę pierwszych przymusowych wysiedleń Poznaniaków z ich domów. Początkowo wywożono ich do obozu przejściowego Lager Główna przy ulicy Bałtyckiej w Poznaniu, a następnie do Generalnej Guberni. Według danych Instytutu Pamięci Narodowej, w obozie przejściowym uwięziono około 33 500 osób, spośród których około 26 000 było mieszkańcami Poznania. Łąćzną liczbę ofiar wysiedleń z tak zwanego Kraju Warty szacuje się na nawet 280 000.
O powstanie Pomnika Wypędzonych Wielkopolan zabiegały od lat ofiary wysiedleń, zrzeszone w kilku stowarzyszeniach. W toku tych starań Kancelaria reprezentowała pro bono stowarzyszenie „Wspólnota Polaków Wypędzonych i Poszkodowanych przez Niemców w latach 1939-1945″.
W 2016 roku jedno ze stowarzyszeń przedstawiło własny projekt monumentu, który nie został jednak zaakceptowany przez wszystkie zaangażowane strony.
Dzięki staraniom adwokata Macieja Obrębskiego oraz radcy prawnego Artura Pietruszki doszło do organizacji otwartego konkursu na projekt Pomnika Wypędzonych Wielkopolan, a także publicznej debaty na temat kształtu należytego upamiętnienia tragicznych wydarzeń II Wojny Światowej. W toku tej debaty adwokat Maciej Obrębski wziął udział między innymi w dyskusji w Radiu Merkury, prezentując stanowisko stowarzyszenia „Wspólnota Polaków Wypędzonych i Poszkodowanych przez Niemców w latach 1939-1945″.
W sądzie konkursowym zasiedli przedstawiciele wszystkich stowarzyszeń zrzeszających ofiary wysiedleń, jak również członkowie miejskiego zespołu do spraw wznoszenia pomników na terenie miasta Poznania, a także artyści-rzeźbiarze. Pierwszy ze zorganizowanych konkursów nie przyniósł rozstrzygnięcia; żadna z zaprezentowanych prac nie zyskała uznania sądu konkursowego.
W listopadzie 2021 roku ogłoszono wyniki ponownego konkursu, w którym wybrano projekt Karola Badyny, krakowskiego artysty, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Pomnik został zrealizowany w formie płaskorzeźby, przedstawiającej sylwetki Wypędzonych w różnym wieku, stłoczonych na małej przestrzeni.
Konkursy, a także budowa pomnika zostały sfinansowane ze środków Miasta Poznania, przy udziale Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.