Maciej Obrębski

adwokat, założyciel kancelarii

Główne obszary praktyki:

Wykształcenie:

  • Aplikacja adwokacka przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Poznaniu,
  • Ekonomia – studia doktoranckie na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu,
  • Prawo – Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Języki:

angielski, niemiecki

Założyciel Kancelarii, posiadający ponad 15-letnie doświadczenie m.in. w prawie nieruchomości. Prowadzi sprawy reprywatyzacyjne, dotyczące reformy rolnej, mienia zabużańskiego, przejęcia lasów oraz zakładów przemysłowych. Uczestniczył w odzyskaniu m.in. kilkudziesięciu zespołów dworsko-parkowych reprezentując swoich klientów również na etapie postępowań, przeciwko Skarbowi Państwa, o odszkodowanie za ich zniszczenie oraz o wynagrodzenie z tytułu bezumownego korzystania z nieruchomości.

Prowadzi międzynarodowe kwerendy w zakresie „dóbr utraconych” oraz sprawy restytucji mienia podworskiego, w tym dzieł sztuki, księgozbiorów i archiwaliów.

Świadczy kompleksową pomoc prawną dla gospodarstw rolnych i podmiotów gospodarczych, reprezentując je również w sporach z KOWR i Wodami Polskimi.

Doradza przy skomplikowanych faktycznie i prawnie transakcjach oraz procesach inwestycyjnych mających za przedmiot nieruchomości, w tym grunty rolne.

Uczestnik konferencji i autor artykułów na temat utraconych dóbr kultury, w tym mienia podworskiego, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów proweniencyjnych i restytucyjnych.

Członek Instytutu Legislacji i Prac Parlamentarnych Naczelnej Rady Adwokackiej, na zlecenie którego przygotowuje opinie prawne dla Sejmu, Senatu i Trybunału Konstytucyjnego, dotyczące zgodności projektów ustaw z Konstytucją RP i prawem Unii Europejskiej.

Stały ekspert portalu PRAWO.pl w zakresie reprywatyzacji, prawa rolnego, wodnego i szeroko pojętego prawa nieruchomości. Wcześniej, długoletni ekspert dziennika Rzeczpospolita.

Wyróżniony medalem Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego za szczególne zasługi w pracy pro bono na rzecz PTZ.

Pasjonat architektury, konstrukcji manualnych i sportów motorowych, w tym szczególnie Formuły 1.

PUBLIKACJE